مری بارت: بررسی سریع شواهد

مری بارت: بررسی سریع شواهد

مری بارت یک تغییر پیش بدخیم مری است، با این حال، تبدیل به آدنوکارسینوم بدخیم مری در بیماران بدون دیسپلازی نادر است.

تخمین زده می شود که شیوع مری بارت تا 5.6 درصد از جمعیت ایالات متحده باشد.

عوامل خطر برای مری بارت عبارتند از بیماری ریفلاکس معده، چاقی، سن بالای 50 سال، جنسیت مرد، مصرف دخانیات و سابقه خانوادگی مری بارت یا آدنوکارسینوم مری.

بیمارانی که علائم ریفلاکس مزمن معده به مری و عوامل خطر را دارند باید برای غربالگری در نظر گرفته شوند.

تغییرات مخاطی مری بارت در هنگام آندوسکوپی فوقانی دیده می شود، بیوپسی تشخیص را تایید می کند و مشخص می کند که آیا دیسپلازی وجود دارد یا خیر.

نحوه درمان مری بارت به وجود و شدت دیسپلازی بستگی دارد، درمان آندوسکوپی دیسپلازی خطر تبدیل شدن به بدخیمی را کاهش می دهد.

پیگیری بیماران پس از تشخیص برای نظارت بر دیسپلازی و تشخیص و درمان آدنوکارسینوم مری در مراحل اولیه توصیه می شود.

برای کنترل علائم ریفلاکس و احتمالاً کاهش خطر ابتلا به آدنوکارسینوم مری باید به بیماران مبتلا به مری بارت درمان با مهارکننده پمپ پروتون داده شود.

استاتین ها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و آسپرین با کاهش خطر ابتلا به آدنوکارسینوم مری در بیماران مبتلا به مری بارت مرتبط هستند، با این حال، آنها نباید به طور کلی در صورت عدم وجود نشانه دیگری تجویز شوند.

مزایای غربالگری و پیگیری بیماران در کاهش مرگ و میر نامشخص است.

 

توصیه های کلیدی در طبابت بالینی

  • غربالگری مری بارت را در مردان مبتلا به علائم GERD و عوامل خطر برای مری بارت، به جای آنهایی که فقط علائم GERD دارند، در نظر بگیرید. غربالگری زنان را تنها در صورتی در نظر بگیرید که دارای چندین عامل خطر هستند.
  • درمان بیماران مبتلا به مری بارت را با تجویز مهارکننده پمپ پروتون یک بار در روز آغاز کنید، در صورت نیاز برای سرکوب علائم GERD به دو بار در روز افزایش دهید.
  • استاتین‌ها، آسپرین یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی را به‌عنوان درمان ضد نئوپلاستیک برای مری بارت به طور معمول تجویز نکنید، مگر اینکه اندیکاسیون جداگانه‌ای برای استفاده از آنها وجود داشته باشد.

منبع

دکتر بابک قلعه باغی

تگ (ها): آدنوکارسینوم مری خدمات تندرستی پایه راهنمای بالینی ریفلاکس معده ریفلاکس معده به مری سرطان مری مری بارت مشاوره بالینی مشاوره پزشکی

آخرین مطالب