لوپوس اریتماتوز سیستمیک: تشخیص و درمان

لوپوس اریتماتوز سیستمیک: تشخیص و درمان

لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) یک بیماری خود ایمنی است که بر سیستم های قلبی عروقی، گوارشی، خونی، پوستی، اسکلتی عضلانی، عصبی روانی، ریوی، کلیوی و تولید مثل تاثیر می گذارد.

این یک بیماری مزمن است و ممکن است بدون درمان کافی باعث عودهای مکرر شود.

بر اساس جدیدترین معیارهای بالینی تشخیصی روماتولوژی در سال 2019 شامل در نظر گرفتن اجباری معیار تیتر آنتی بادی ضد هسته ای مثبت 1: 80 یا بیشتر است.

درمان بیماری لوپوس برپایه بهبود کامل یا فعالیت کم بیماری، به حداقل رساندن استفاده از گلوکوکورتیکوئیدها، جلوگیری از تشدید و ارتقاء کیفیت زندگی می باشد.

هیدروکسی کلروکین برای همه بیماران مبتلا به لوپوس برای جلوگیری از شعله ور شدن، آسیب اندام ها و ترومبوز عروقی و افزایش بقای طولانی مدت توصیه می شود.

در بیماران باردار مبتلا به لوپوس خطر سقط خود به خودی، مرده زایی، پره اکلامپسی و محدودیت رشد جنین افزایش می یابد.

در بیماران لوپوسی که قصد بارداری دارند، مشاوره قبل از بارداری در مورد خطرات، برنامه ریزی زمان بارداری و رویکرد چند رشته ای نقش عمده ای در درمان ایفا می کند.

همه بیماران مبتلا به لوپوس باید آموزش مداوم، مشاوره و حمایت دریافت کنند.

افراد مبتلا به لوپوس خفیف می توانند توسط یک پزشک مراقبت های اولیه در ارتباط با روماتولوژیست تحت نظر باشند.

بیماران با افزایش فعالیت بیماری، عوارض یا عوارض جانبی ناشی از درمان باید توسط روماتولوژیست درمان شوند.

 

توصیه های کلیدی در طبابت بالینی

  • هدف درمان لوپوس اریتماتوز سیستمیک باید بهبودی کامل یا فعالیت کم بیماری و پیشگیری از شعله ور شدن در همه اندام ها با استفاده از کمترین دوز ممکن گلوکوکورتیکوئیدها باشد.
  • هیدروکسی کلروکین برای همه بیماران مبتلا به لوپوس اریتماتوز سیستمیک توصیه می شود.
  • هیدروکسی کلروکین باید در دوران بارداری ادامه یابد زیرا نشان داده شده است که فعالیت بیماری را کنترل می کند. ممکن است عوارض بارداری از جمله پره اکلامپسی و لوپوس قلبی نوزادی را کاهش دهد.
  • یماران مبتلا به بیماری فعال باید حداقل هر یک تا سه ماه یکبار مورد ارزیابی قرار گیرند و فشار خون، آنتی بادی های ضد DNA دو رشته ای و سطح CRP و کمپلمان و همچنین آزمایش ادرار؛ شمارش کامل خون؛ و آزمایشات عملکرد کلیه و کبد اندازه گیری شود.

منبع

دکتر بابک قلعه باغی

تگ (ها): خدمات تندرستی پایه راهنمای بالینی راهنمای پزشکی لوپوس لوپوس اریتماتوز لوپوس اریتماتوز سیستمیک مشاوره بالینی مشاوره پزشکی

آخرین مطالب