مروری بر فلج مغزی

در هر ۱۰۰۰ زایمان زنده ۲ تا ۳ مورد فلج مغزی اتفاق می افتد. این بیماری علت های گوناگونی دارد که سبب آسیب مغزی شده و به دنبال آن حرکت،  وضعیت ایستادن و تعادل بیمار دچار اختلال می شود.

اختلالات حرکتی در فلج مغزی عبارتند از: اسپاستیسیتی، دیسکینزی، آتاکسی یا موارد ترکیبی.

اسپاستیسیتی شایعترین اختلال حرکتی است که در ۸۰% کودکان فلج مغزی دیده می شود.

اختلالات حرکتی در فلج مغزی منجر به مشکلات ثانویه ای می شوند از جمله درد و در رفتگی مفصل لگن، مشکلات تعادل، اختلال عملکرد دست ها و وضعیت خمیده پاها در حالت اکوئینوس.

تشخیص فلج مغزی بطور اولیه بالینی است ولی اگر علت روشنی برای علایم بیمار وجود نداشته باشد استفاده از ام آر آی در تایید آسیب مغزی می تواند کمک کننده باشد.

پس از تشخیص فلج مغزی با استفاده از معیارهای دسته بندی عملکرد حرکتی می توان شدت بیماری و پاسخ به درمان را ارزیابی کرد.

درمان های اختلالات حرکتی فلج مغزی عبارتند از: تزریق عضلانی بوتاکس، شکل کننده های عضلانی سیستمیک و داخل نخاعی، برش انتخابی ریشه های نخاع و درمان های فیزیکی یا توانبخشی.

اغلب بیماران فلج مغزی مشکلاتی را تجربه می کنند که حرکتی نیستند و نیازمند درمان تا دوره بزرگسالی دارند از جمله: اختلالات شناختی، تشنج، زخم های فشاری، استئوپروز، مشکلات رفتاری و هیجانی و ناتوانی های گفتاری و شنوایی.

پیشنهادهای کلیدی در طبابت بالینی

در کودک با اختلال حرکتی غیرپیشرونده و ثابت که با تشخیص فلج مغزی همخوانی دارد و هیچ علتی در تصویربرداری های حوالی زایمان یافت نشده است تصویربرداری عصبی (ترجیحاً ام آر آی) ممکن است کمک کننده باشد.

C

پس از تایید تشخیص فلج مغزی می توان با استفاده از روشهای مبتنی بر شواهد شدت بیماری و پاسخ به درمان را ارزیابی کرد.

C

در کودکان با هر شدتی از فلج مغزی تزریق داخل عضلانی بوتاکس می تواند اسپاستیسیتی و دفورمیتی را کاهش و قابلیت حرکت و کنترل درد را بهبود بخشد.

B

در بیماران با فلج مغزی معاینات منظم مفصل لگن می تواند در تشخیص زودهنگام مشکلات و پیشگیری از نتایج ضعیف کمک کننده باشد. معاینات دوره ای مفصل لگن عبارتند از معاینات و رادیوگرافی که فواصل انجام آنها بر اساس شذت مشکلات حرکتی متفاوت خواهد بود.

C

در بیماران فلج مغزی ۱۸ سال به بالا با ارزیابی احتمال خطر شکستگی می توان به استئوپروز نیازمند درمان مشکوک شد و با استفاده از سنجش تراکم استخوان پیش از شروع درمان تشخیص را تایید کرد. نشان داده شده است که مکمل های کلسیم و ویتامین D و بیفسفوناتها تراکم استخوانی را بهبود و احتمال شکستگی را کاهش می دهند.

C

در زایمان های زودس (پره ترم) به منظور کاهش خطر فلج مغزی باید منیزیوم سولفات تجویز شود.

B

A: پایدار، شواهد بر پایه بیمار با کیفیت خوب

B: ناپایدار، شواهد برپایه بیمار با کیفیت محدود

C: توافقی، شواهد بر پایه بیماری، طبابت رایج، نظر خبرگان پزشکی یا تعداد محدودی از بیماران

بازدیدها: 111

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *