سپسیس: تشخیص و درمان

از سال ۲۰۱۶ به این طرف تعریف سپسیس بازنگری شده است: اختلال عملکرد ارگانهای بدن که تهدید کننده حیات است و بر اثر پاسخ غیرقابل کنترل بدن به عفونت ایجاد شده است.

بر اساس تعریف گایدلاین ها در شوک سپتیک اختلال جریان خون، سلولی و متابولیک همراه با احتمال بالای خطر مرگ و میر دیده می شود.

اندازه گیری لاکتات سرم در جدیدترین تعریف شوک سپتیک اضافه شده است.

براساس توصیه گایدلاین ها ارزیابی اختلال عملکرد پیاپی ارگانهای بدن ابزار مهم تشخیص زودرس است.

عفونت های تنفسی، گوارشی، ادراری، پوست و بافت نرم شایعترین علل سپسیس هستند. پنومونی شایعترین علت سپسیس است.

اگرچه بیشتر بیماران با سپسیس تب دار هستند ولی علایم بالینی می توانند به ویژه در افراد مسن یا دارای نقایص ایمنی خیلی اندک باشند.

ارزیابی اولیه بیماران مشکوک به سپسیس عبارتند از: تست های آزمایشگاهی پایه، کشت های مورد نیاز، بررسی های تصویربرداری بر حسب اندیکاسیون و بیومارکرهای سپسیس همچون سطوح پروکلسیتونین و لاکتات.

اولویت درمان اولیه تجویز مایعات است، ۳۰ میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مایعات وریدی کریستالوئیدی در عرض ۳ ساعت توصیه می شوند.

داروهای ضدمیکروبی هم باید در مراحل اولیه درمان شروع شوند. براساس بیشتر مطالعات شروع درمان ضدمیکروبی در ۳ ساعت اول درمان توصیه می شود. بر اساس جدیدترین گایدلاین شروع داروهای ضدمیکروبی در یک ساعت اول توصیه شده است ولی در این مورد توافق کافی وجود ندارد.

اگر با وجود تجویز مایعات افت فشارخون تداوم داشته باشد تجویز داروهای وازوپرسور اندیکاسیون دارد.

تمرکز کارآزمایی های آینده درمان سپسیس بر کاهش میزان بستری دوباره و مرگ و میر، ناتوانی های فیزیکی، اختلالات شناختی و ارتقای کیفیت زندگی استوار است.

پیشنهادهای کلیدی در طبابت بالینی

در شرایطی به جز بخش مراقبت های ویژه، ارزیابی سریع اختلال پی در پی ارگان های بدن می تواند به پزشکان کمک کند که در ارزیابی های اولیه به تشخیص سپسیس برسند.

B

پروتکل های مراقبتی سپسیس مرگ و میر ناشی از سپسیس را کاهش می دهند و باید در همه مراکز پزشکی اجرا شوند.

B

در همه بیماران با تشخیص سپسیس باید زنجیره درمانی (تجویز مایعات، آنتی بیوتیک ها، اندازه گیری لاکتات، و گرفتن کشتهای مورد نیاز) در ۳ ساعت اول تظاهرات بیماری به انجام برسد.

B

به عنوان بخشی از برنامه احیای مایعات بدن باید بیماران با تشخیص سپسیس ۳۰ میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن مایعات کریستالوئیدی دریافت کنند.

C

اگر پس از تجویز اولیه مایعات میانگین فشارخون سرخرگی به حداقل ۶۵ میلی متر جیوه نرسد تزریق نوراپی نفرین انتخاب خط اول  از داروهای وازوپرسور است.

A

A: پایدار، شواهد بر پایه بیمار با کیفیت خوب

B: ناپایدار، شواهد برپایه بیمار با کیفیت محدود

C: توافقی، شواهد بر پایه بیماری، طبابت رایج، نظر خبرگان پزشکی یا تعداد محدودی از بیماران

بازدیدها: 188

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *