درد دیواره شکم: ارزیابی بالینی، تشخیص افتراقی و درمان

درد دیواره شکم اغلب با درد احشای داخل شکمی اشتباه می شود و به دنبال آن تست های آزمایشگاهی، بررسی های رادیولوژیک، مشاوره های گوناگون و اقدامات تهاجمی انجام می شود که همگی گران و بی مورد هستند.

این ارزیابی ها معمولاً منجر به تشخیص نمی شوند و تداوم درد برای بیمار و پزشک خسته کننده می شود.

علل شایع درد دیواره شکم عبارتند از: گیرافتادن ریشه های عصبی در بین ماهیچه ها، فتق دیواره شکم، وعوارض جراحی ها یا اقدامات تشخیصی قبلی.

سندرم گیرافتادن عصب پوستی قدامی دیواره شکم شایعترین نوع درد دیواره شکم است که اغلب تشخیص داده نمی شود. این وضعیت بطور تیپیک با درد حاد یا مزمن لوکالیزه در قسمت خارجی عضله رکتوس شکمی بروز پیدا می کند که با تغییر وضعیت یا افزایش فشار ماهیچه های شکمی بدتر می شود.

تشخیص درد دیواره شکم باید در بیمارانی در نظر گرفته شود که هیچ علامت و نشانه ای از علل احشایی ندارند  و نقطه دردناک کوچک و لوکالیزه است.

تست Carnett مثبت (باقی ماندن یا تشدید تندرنس وقتی که بیمار عضلات دیواره شکم را منقبض می کند) می تواند نشانگر درد دیواره شکم باشد.

اگر با تزریق بی حس کننده موضعی درد ۵۰% بهتر شود تشخیص تایید می شود. با کمک سونوگرافی می توان دیگر بیماری های دیواره شکم را کنار گذاشت و تزریق را هدفمند انجام داد.

درمان درد دیواره شکم وابسته به علت آن است.

اطمینان بخشی و آموزش بیماران می تواند کمک کننده باشد.

تزریق موضعی داروی بی حس کننده موضعی یا کورتون درمان موثری برای سندرم گیرافتادن عصب پوستی قدامی دیواره شکم است که می تواند ۷۰ تا ۹۹% موثر باشد.

در بیماران مقاوم به درمان که نیازمند بیش از ۲ تزریق هستند معمولاً بریدن عصب های درگیر به روش جراحی درد را برطرف می کند.

پیشنهادهای کلیدی در طبابت بالینی

سندرم گیرافتادن عصب پوستی قدامی دیواره شکم باید در بیماران با نقطه دردناک کوچک لوکالیزه در قسمت خارجی عضله رکتوس در نظر گرفته شود.

C

تست Carnett در تایید تشخیص درد دیواره شکم کمک کننده است.

C

تزریق ماده بی حسی موضعی (با یا بدون کورتیکواستروئید) می تواند در تشخیص و درمان درد دیواره شکم در اثر گیرافتادن ریشه های عصبی کمک کننده باشد.

B

A: پایدار، شواهد بر پایه بیمار با کیفیت خوب

B: ناپایدار، شواهد برپایه بیمار با کیفیت محدود

C: توافقی، شواهد بر پایه بیماری، طبابت رایج، نظر خبرگان پزشکی یا تعداد محدودی از بیماران

بازدیدها: 248

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *