سرطان کولورکتال: غربالگری و پیشگیری

سرطان کولورکتال (روده بزرگ) از علل شایع ابتلا و مرگ و میر است.

بیشتر سرطانهای کولورکتال از پولیپ های آدنوماتوز یا دندانه دار منشاء می گیرند.

با غربالگری بزرگسالان ۵۰ تا ۷۰ ساله با احتمال خطر متوسط می توان شیوع و مرگ و میر سرطان کولورکتال را کاهش داد.

بر مبنای شواهد کارآزمایی های تصادفی شده نشان داده شده است که با تستهای آزمون خون مخفی در مدفوع و سیگوئیدوسکوپی انعطاف پذیر مرگ و میر وابسته به سرطان کولورکتال کاهش یافته است.

تا کنون هیچ کارآزمایی تصادفی شده ای اثربخشی کولونوسکوپی در کاهش مرگ و میر وابسته به سرطان کولورکتال را نشان نداده است ولی در این زمینه کارآزمایی های بالینی بسیاری برای مقایسه کولونوسکوپی با دیگر روش ها در جریان هستند.

بهترین شواهد موجود به نفع کولونوسکوپی بر پایه مطالعات کوهورت آینده نگری است که کاهش شیوع کانسر کولورکتال و مرگ و میر وابسته به آن را (در افرادی که کولونوسکوپی شده اند) نشان می دهد.

دیگر روشهای غربالگری عبارتند از تست ایمونوشیمی مدفوع؛ تصویربرداری کولون با سی تی اسکن، تست DNA مدفوع در ترکیب با تست ایمونوشیمی مدفوع.

شواهد خوبی هستند که استفاده از آسپرین، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، مهارکننده های سیکلواکسیژناز ۲ و هورمون درمانی خطر کانسر کولورکتال و پولیپ های آدنوماتوز را کاهش می دهند ولی بعلت خطرات بالقوه استفاده از آنها محدود است.

شواهد خوبی وجود دارد که مکمل های کلسیم، مصرف کافی لبنیات، کاهش مصرف گوشت قرمز، افزایش فعالیت بدنی، کاهش اندکس توده بدنی و استفاده از استاتین ها خطر کانسر کولورکتال و پولیپ های آدنوماتوز را کاهش می دهد.

اگر چه افزایش مصرف الکل و سیگار با افزایش خطر کانسر کولورکتال همراه هستند ولی شواهد مستقیمی وجود ندارد که کاهش مصرف الکل یا ترک سیگار خطر را کاهش می دهد.

پیشنهادهای کلیدی در طبابت بالینی

غربالگری سرطان کولورکتال در افراد بزرگسال ۵۰ تا ۷۵ ساله با احتمال خطر متوسط توصیه شده است.

A

کارآزمایی های بالینی تصادفی نشان داده اند که با اندازه گیری خون مخفی مدفوع و انجام غربالگری سیگوئیدوسکوپی انعطاف پذیر مرگ و میر وابسته به سرطان کولورکتال کاهش می یابد.

A

آسپرین، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، مهارکننده های سیکلواکسیژناز ۲ و هورمون درمانی خطر کانسر کولورکتال و پولیپ های آدنوماتوز را کاهش می دهند ولی احتمال عوارض جانی آنها بیش از منفعت آنها برای بیشتر بیماران است.

B

مکمل های کلسیم، افزایش مصرف لبنیات، کاهش مصرف گوشت قرمز، افزایش فعالیت بدنی، کاهش اندکس توده بدنی و مصرف استاتین ها با کاهش خطر سرطان کولورکتال و پولیپ های آدنوماتوز همراه هستند که بیشتر شواهد بر پایه مطالعات مشاهده ای است.

C

شواهدی وجود ندارد که مصرف آنتی اکسیدان ها، فیبرغذایی یا اسید فولیک احتمال خطر سرطان کولورکتال یا پولیپ های آدنوماتوز را کاهش دهد.

B

A: پایدار، شواهد بر پایه بیمار با کیفیت خوب

B: ناپایدار، شواهد برپایه بیمار با کیفیت محدود

C: توافقی، شواهد بر پایه بیماری، طبابت رایج، نظر خبرگان پزشکی یا تعداد محدودی از بیماران

نکات مهم

در بیماران با احتمال خطر متوسط که یک بار کولونوسکوپی با کیفیت بالا منفی بوده است غربالگری سرطان کولورکتال (با هر روشی) را تا ۱۰ سال تکرار نکنید.

در بیماران بدون علامتی که امید به زندگی آنها کمتر از ۱۰ سال است و سابقه خانوادگی یا شخصی نئوپلاسم کولورکتال را ندارند از تستهای غربالگری بپرهیزید.

بدون در نظر گرفتن امید به زندگی و خطرات تستهای غربالگری، تشخیص های بیش از واقع و درمانهای بیش از حد انجام غربالگری برای سرطان های پستان، کولورکتال، پروستات و ریه را توصیه نکنید.

بازدیدها: 164

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *