آسیب های شایع دویدن: ارزیابی و درمان

دویدن از ورزش های رایج است اما ورزشکاران را در معرض آسیب های گوناگون قرار می دهد.

بیشتر آسیب های ناشی از دویدن بعلت فشار بیش از حد هستند و به درمان های محافظه کارانه پاسخ می دهند.

آسیب به تاندونهای پاتلار، آشیل و همسترینگ شایع هستند و بطور اولیه با تمرینات دور از محور مرکزی بدن (eccentric) درمان می شوند.

سندرم باند ایلئوتیبیال و سندرم درد پاتلوفمورال کمتر از آسیب به تاندون پاتلار شایع هستند  و با کمک تمرینات قدرتی محور مرکزی بدن و ساق پا  بعلاوه تمرینات انعطاف پذیری درمان می شوند.

کشیدگی های حاد همسترینگ و سندرم استرس قسمت داخلی تیبیا نیازمند دوره ای از استراحت نسبی و به دنبال آن تمرینات کششی و بازگشت مرحله بندی شده به فعالیت عادی هستند.

شکستگی های استرسی تیبیا نیازمند دوره طولانی تر استراحت نسبی و به دنبال آن بازگشت مرحله بندی شده آهسته تر به فعالیت عادی هستند.

در پیچ خوردگی های مچ پا (ankle sprain) زود راه افتادن ریکاوری را بهبود می بخشد و درمان های نرمشی و بستن مچ پا در هنگام دویدن تا مدت ۱۲ ماه از آسیب دوباره پیشگیری می کند.

آسیب فاشیای پلانتار بطور قابل ملاحظه ای با تمرینات کششی، بلند کردن زیر پاشنه و ارتوزها (یی که قوس کف پا را حمایت می کنند) بهبود می یابد.

پیشنهادهای کلیدی در طبابت بالینی

ورزشهای دور از محور مرکزی بدن (eccentric) درمان اولیه آسیب های تاندون پاتلار و آشیل هستند.

A

درمان های ورزشی درد پاتلوفمورال باید شامل تمرینات قدرتی محور مرکزی بدن و ساق پا و همچنین تمرینات انعطاف پذیری ساق پا باشد.

A

درمان های ورزشی سندرم باند ایلئوتیبیال باید شامل تمرینات قدرتی ابداکتور هیپ و تمرینات کششی همسترینگ و باند ایلئوتیبیال باشد.

B

برای ۶ تا ۱۲ ماه پس از پیچ خوردگی مچ پا (sprain) باید بستن با باند کشی در حین دویدن ادامه یابد تا پایداری مچ بهتر شده و از عود دوباره پیچ خوردگی پیشگیری شود.

A

ارتوزهای پا برای آسیب های فاشیای کف پا سودمند هستند. شاهدی وجود ندارد که ارتوزهای ساخته شده برای هر فرد نسبت به نمونه های تجاری بهتر باشند.

A

ورزشهای دور از محور مرکزی بدن باید برای درمان آسیب های تاندون همسترینگ در نظر گرفته شوند.

C

A: پایدار، شواهد بر پایه بیمار با کیفیت خوب

B: ناپایدار، شواهد برپایه بیمار با کیفیت محدود

C: توافقی، شواهد بر پایه بیماری، طبابت رایج، نظر خبرگان پزشکی یا تعداد محدودی از بیماران

نکات مهم

برای کارکنانی که در کار آنها در حالت ایستاده یا راه رفتن است برای تشخیص فاشئیت پلانتار یا درد پاشنه بطور روتین رادیوگرافی درخواست نکنید.

برای بیماری که بدون علائم مکانیکال یا افیوژن مفصلی درد جلوی زانو دارد از درخواست تصویربرداری ام آر ای بپرهیزید مگر اینکه پس از کامل شدن برنامه مناسب بازتوانی عملکردی بیمار بهبودی نداشته باشد.

پیش از آزمودن ۶ ماه مراقبت های غیرجراحی برای بیمار با فاشئیت پلانتار جراحی انجام ندهید.

بازدیدها: 182

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *